|
Mikä Teosto on?
Säveltäjäin Tekijänoikeustoimisto Teosto ry. on säveltäjien, sanoittajien, sovittajien ja musiikin kustantajien tekijänoikeusjärjestö. Teosto edustaa noin 25 000:ta kotimaista ja noin kahta miljoonaa ulkomaista musiikin tekijää ja kustantajaa.
Teosto myy ja kehittää palveluita asiakkaidensa musiikinkäytön tarpeisiin sekä kerää ja tilittää musiikin tekijöille ja kustantajille korvaukset heidän musiikkinsa julkisesta esittämisestä ja tallentamisesta.
Teosto edistää suomalaisen musiikin monimuotoisuutta. Osana Teostoa toimii myös yksityisen kopioinnin hyvitysmaksuyksikkö.
Vuonna 2010 Teosto keräsi korvauksia musiikin käytöstä Suomessa 42,8 miljoonaa euroa. Tästä Teosto tilittää toimintakulujen vähennyksen jälkeen 86,9 % eli 37,2 miljoonaa euroa säveltäjille, sanoittajille, sovittajille ja musiikin kustantajille. Tilityssummasta 6,7 % käytetään suomalaisen musiikin edistämiseen.
Lisäksi Teosto tilittää kotimaisille musiikintekijöille ja kustantajille ulkomaisilta sisarjärjestöiltään ja yhteispohjoismaiselta, tallennusoikeuksia myyvältä NCB:ltä saamansa korvaukset, yhteensä 8,4 miljoonaa euroa. Summa koostuu suomalaisen musiikin tallentamisesta äänitteille ja elokuviin sekä suomalaisen musiikin esityksistä ulkomailla.
|