Teosto r.y.

 LUVAT > RADIO JA TV > KAAPELI- JA SATELLIITTILÄHETYKSET   
TAUSTAMUSIIKKI
TAPAHTUMAT
INTERNET JA MOBIILI
RADIO JA TV
ÄÄNI- JA KUVATALLENTEET
HINNAT
LOMAKKEET
LOGOT ÄÄNITTEITÄ VARTEN
SANASTO


Kaapeli- ja satelliittilähetykset

Teosto myöntää musiikin käyttöluvat ohjelmien edelleen lähettämiseen kaapeli- ja yhteisantenniverkoissa.

Teosto on sopinut lukuisten ns. teemakanavia lähettävien ulkomaisten satelliittitelevisio-ohjelmien lähettäjäyritysten kanssa ohjelmiin sisältyvän musiikin edelleenlähettämiskorvauksen maksamisesta suomalaisten kaapelitelevisioverkkojen puolesta. Jos lähettäjäyritys ei ole tehnyt sopimusta (sitoutunut maksamaan korvausta) Suomessa tapahtuvasta jakelusta jonkin ohjelmakanavan tai kaapeli- tai yhteisantenniverkon osalta, Teosto laskuttaa korvauksen jakelijalta.


SATELLIITTIKANAVAT
Ns. Teosto-kanavien oikeuksista on sovittu musiikin tekijöiden oikeuksia lukuun ottamatta jo satelliittikanavan lähetysmaassa. Teosto edustaa kotimaisten musiikintekijöiden lisäksi myös ulkomaisia musiikintekijöitä.
Teosto-kanavien hinnasto 2012 >

HIGH PAY-KANAVIEN JA -KANAVAPAKETTIEN JAKELU
Hinnasto 2012 >

KOEKANAVAT
Hinnasto 2012 >

INFOKANAVA
Hinnasto 2012 >

INFOKANAVAN SIMULCASTING INTERNETISSÄ
Hinnasto 2012 >

PAIKALLISTELEVISIO (Pientv)
Hinnasto 2012 >

YHTEISANTENNIVERKKO
Yli 25 kotitalouden yhteisantennijärjestelmät, kuten taloyhtiöt ja hotellit, saavat musiikin käyttöluvan Kopiostosta. Kopiosto hoitaa keskitetysti yhteisantennialueen satelliittijakelusopimukset ja laskuttamisen.





Säveltäjäin Tekijänoikeustoimisto Teosto r.y. Lauttasaarentie 1, 00200 Helsinki, puh. (09) 681 011, faksi (09) 677 134, teosto@teosto.fi © TEOSTO 2007