Siirry sisältöön

Edellisvuosien Teosto-palkittuja

Teosto-palkintoa on jaettu vuodesta 2003 alkaen innovatiivisille kotimaisille musiikkiteoksille. Tältä sivulta löydät tietoa palkinnon voittajista, ehdokkaista ja raadeista. Voit lukea sivuiltamme lisää Teosto-palkinnosta tai kuunnella soittolistaa voittaneista teoksista.

20202019201820172016201520142013201220112009-03

2020

Vuoden 2020 palkitut Totte Rautiainen ja Jesse Markin. Kuva: AJ Savolainen.

Voittajateos: Jesse Markin – FOLK

  • Totte Rautiaisen ja Jesse Markinin sävellykset ja sanoitukset levyllä Folk
  • Ville Vuorenmaan sävellykset ja sanoitukset sekä Ville Vuorenmaan, Kimmo Pohjapellon ja Ville Laurilan sovitukset Sur-rur -yhtyeen levyllä Hattarahiukset
  • Harri Kuusijärven sävellykset ja Jaakko Laitisen sanoitukset levyllä Lehtojärven Hirvenpää
  • Minja Kosken sävellykset ja sanoitukset levyllä M – Näytän missä asun
  • Sami Klemolan sävellys …on Escher
  • Okko Saastamoisen sävellykset OK:KO -yhtyeen levyllä Syrtti
  • Josefiina Vannesluoman, Selma Savolaisen, Mikko Sarvanteen ja Sampo Kasurisen sävellykset ja sovitukset Sapphon, Edith Södergranin, Josefiina Vannesluoman ja Selma Savolaisen teksteihin levyllä To Sappho

 

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Sebastian Hilli
  • Stina Koistinen
  • Nicolas ’Leissi’ Rehn
  • Ville Vilén
  • Dalia Stasevska

Esiraadin jäsenet:

  • Arttu Tolonen (pj.)
  • Mervi Vuorela
  • Lotta Emanuelsson
  • Mikael Mattila
  • Katri Kallionpää
  • Eriikka Maalismaa
  • DJ Bunuel

2019

Voittajateokset: Sebastian Hilli – Snap Music ja Color Dolor – Love

  • Hilda Länsmanin ja Ulla Pirttijärven sävellykset ja sanoitukset sekä Samuli Laihon ja Teho Majamäen sovitukset levyllä Odda Áigodat
  • Litku Klemetin sävellykset ja sanoitukset levyllä Taika tapahtuu
  • Tuomas Palosen sävellykset ja sanoitukset levyllä Tuomas Palonen
  • Alex Freemanin kuoroteos Under the Arching Heavens: A Requiem Aleksis Kiven, Viljo Kajavan, Edith Södergranin, Siegfried Sassoonin ja Walt Whitmanin teksteihin
  • Kasperi Laineen ja Pekka Luostarisen sävellykset ja sovitukset sekä Kasperi Laineen sanoitukset levyllä Vihapuheita ja rakkauslauluja

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Astrid Swan (pj.)
  • Jussi Mäntysaari
  • Joona Toivanen
  • Tuija Hakkila-Helasvuo

Esiraadin jäsenet:

  • Arttu Tolonen (esiraadin pj)
  • Amanda Kauranne
  • Tuuli Saksala
  • Mikkomatti Aro
  • Wilhelm Kvist
  • Eriikka Maalismaa
  • DJ Bunuel

2018

Voittajateokset: Astrid Swan – From The Bed And Beyond ja Joona Toivanen Trio – XX

  • Astrid Joutsenon sävellykset ja sanoitukset levyllä From The Bed And Beyond
  • Meriheini Luodon sävellykset levyllä Metsänpeitto
  • Tero Hyväluoman sävellykset levyllä Reflection
  • Lotta Wennäkosken sävellys Olli Heikkosen, Saila Susiluodon, Nils-Aslak Valkeapään, Claes Anderssonin ja Kantelettaren teksteihin teoksessa Uniin asti
  • Joona Toivasen, Olavi Louhivuoren ja Tapani Toivasen sävellykset ja sovitukset levyllä XX

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Miapetra Kumpula-Natri (pj)
  • Juhani Merimaa
  • Mikko Joensuu

Esiraadin jäsenet:

  • Maati Rehor (esiraadin pj)
  • Arttu Tolonen
  • Amanda Kauranne
  • Mikkomatti Aro
  • Wilhelm Kvist
  • Tuuli Saksala
  • Pekka Kuorikoski

2017

Voittajateokset: Mikko Joensuu – Amen 1 ja Amen 2

  • Ringa Mannerin sävellykset ja sanoitukset sekä Ringa Mannerin ja Pasi Viitasen sovitukset The Hearingin levyllä Adrian
  • Lasse Lindgrenin, Olavi Louhivuoren ja Osmo Ikosen sävellykset ja Oddarrangin sovitukset levyllä Agartha
  • Mikko Joensuun sävellykset, sanoitukset ja sovitukset levyillä Amen 1 ja Amen 2
  • Edu Kettusen sävellykset, sanoitukset ja sovitukset levyllä Autioilla rannoilla
  • Olli Virtaperkon konsertto sähköisesti vahvistetulle sellolle ja orkesterille
  • Toni ”Ontto” Hietamäen sanoitukset sekä Oranssi Pazuzu -yhtyeen sävellykset ja sovitukset levyllä Värähtelijä

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Leena Puntila (pj)
  • Suvi Kallio
  • Henri ’Paperi T’ Pulkkinen

Esiraadin jäsenet:

  • Pekka Kuusisto (pj)
  • Mikko Meriläinen
  • Susanna Vainiola
  • Maati Rehor
  • Tove Djupsjöbacka
  • Pekka Kuorikoski
  • Jaani Länsiö

2016

Voittajateokset: Paperi T – Malarian pelko ja Antti Auvinen & Harry Salmenniemi – Autuus

  • Pekko Käpin, Nuutti Vapaavuoren ja Tommi Laineen sävellykset ja sanoitukset sekä Pekko Käppi & K:H:H:L -yhtyeen ja Jani Viitasen sovitukset levyllä Sanguis Meus, Mama!
  • Laura Moision sävellykset, sanoitukset ja sovitukset sekä Jarno Takkumäen sävellys ja sovitukset levyllä Ikuinen valo
  • Henri Pulkkisen sanoitukset sekä Henri Pulkkisen, Niko Liinamaan, Miska Soinin, Roope Kinnusen, Kristo Laantin, Sandra Tervosen ja Juuso Malinin sävellykset ja sovitukset Paperi T:n levyllä Malarian pelko
  • Verneri Pohjolan sävellykset levyllä Bullhorn
  • Antti Auvisen sävellys ja Harry Salmenniemen libretto kamarioopperassa Autuus

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Sanni Grahn-Laasonen (pj.)
  • Sami Tenkanen
  • Mikko Hassinen

Esiraadin jäsenet:

  • Pekka Kuusisto (pj.)
  • Kare Eskola
  • Mikko Meriläinen
  • Tove Djupsjöbacka
  • Susanna Vainiola
  • Vilma Timonen
  • Jaani Länsiö

2015

Voittajateos: Mikko Hassinen – Elektro GT

  • Perttu Haapasen sävellys teoksella Compulsion Island
  • Matti Mikkolan sävellykset ja sovitukset levyllä Pepe & Saimaa
  • Olavi Uusivirran sävellykset ja sanoitukset sekä Timo Kämäräisen, Jaakko Kämäräisen ja Olli Krogeruksen sovitukset levyllä Ikuiset lapset
  • Mikko Hassisen teokset levyllä Elektro GT
  • Tuomas Logrénin sävellykset ja sovitukset levyllä Yövesi
  • Antti Paalasen teokset levyllä Meluta

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Päivi Kärkkäinen (pj.)
  • Stefan Möller
  • Risto Ylihärsilä

Esiraadin jäsenet:

  • Jutta Jaakkola (pj.)
  • Heta Hyttinen
  • Mari Koppinen
  • Pekka Laine
  • Lauri Pokkinen
  • Kare Eskola
  • Vilma Timonen

2014

Voittajateos: Risto – II

  • Antti Auvinen, sävellys teoksessa Orior
  • Valtteri Pöyhösen sävellykset ja sovitukset Dalindéo-yhtyeen levyllä Kallio
  • Haloo Helsinki -yhtyeen teokset Maailma on tehty meitä varten -levyllä
  • Emilia Lajusen ja Eero Grundströmin sovitukset Juuri & Juuri -yhtyeen levyllä Pelimannit / Hiljainen haltioituminen
  • J. Karjalaisen sävellykset ja sanoitukset sekä Pekka Gröhnin, Janne Haaviston, Mikko Lankisen ja Tom Nymanin sovitukset J. Karjalaisen levyllä Et ole yksin
  • Olavi Louhivuoren sävellykset Oddarrang-yhtyeen In Cinema -levyllä
  • Risto Ylihärsilän sävellykset ja sanoitukset Risto-yhtyeen levyllä II

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Saku Mantere (pj.)
  • Anna Eriksson
  • Lauri Kivinen

Esiraadin jäsenet:

  • Hannu Saha (pj.)
  • Heta Hyttinen
  • Kari Hynninen
  • Jutta Jaakkola
  • Mari Koppinen
  • Pekka Laine
  • Lauri Pokkinen

2013

Voittajateokset: Anna Eriksson – Mana ja Matthew Whittall – Dulcissima, clara, sonans

  • Frigg: Polka V
  • Matthew Whittall: Dulcissima, clara, sonans
  • Lightboxer: Lightboxer
  • Stam1na: Nocebo
  • Anna Eriksson: Mana
  • Lau Nau: Valohiukkanen

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Paavo Arhinmäki (pj.)
  • Tuomas Auvinen
  • Milla Viljamaa

Esiraadin jäsenet:

  • Harri Hakanen (pj.)
  • Jan-Erik Holmberg
  • Kari Hynninen
  • Mats Liljeroos
  • Tarja Närhi
  • Hannu Saha
  • Karoliina Vesa

2012

Voittajateos: Milla Viljamaa – Minne

  • Kalevi Ahon teos Sinfonia nro 15
  • Iro Haarlan sävellykset Iro Haarla Quintetin levyllä Vespers
  • Mikko Heiniön musiikki oopperassa Eerik XIV
  • Kari Ikosen sävellykset Kari Ikonen & Karikon levyllä The Helsinski Suite
  • Tuure Kilpeläisen sävellykset ja sanoitukset sekä Kaihon Karavaani -yhtyeen sovitukset Tuure Kilpeläinen ja Kaihon Karavaani -yhtyeen levyllä Erämaa
  • Artturi Tairan, Jussi Hietalan, Samuli Pöyhösen ja Sampsa Väätäisen sävellykset sekä Artturi Tairan sanoitukset Rubik-yhtyeen levyllä Solar
  • Milla Viljamaan teokset levyllä Minne

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Juha Itkonen (pj.)
  • Jaakko Kuusisto
  • Christel Sundberg

Esiraadin jäsenet:

  • Harri Hakanen (pj.)
  • Jan-Erik Holmberg
  • Kristiina Ilmonen
  • Mats Liljeroos
  • Tarja Närhi
  • Pekka Ruuska
  • Karoliina Vesa

2011

Voittajateokset: Sebastian Fagerlund – Ignite, Chisu – Vapaa ja yksin, sekä Wimme – Mun

  • Sebastian Fagerlundin teos Ignite
  • Tuure Kilpeläisen sävellykset ja sanoitukset sekä Kaihon karavaani -yhtyeen sovitukset Tuure Kilpeläisen ja Kaihon karavaanin levyllä Valon pisaroita
  • Jussi Lehtisalon, Julius Jääskeläisen, Mika Rätön, Pekka Jääskeläisen, Tomi Leppäsen ja Janne Westerlundin sävellykset ja sovitukset Circle-yhtyeen levyllä Rautatie
  • Karri Miettisen sanoitukset sekä Karri Miettisen ja Joel Attilan sävellykset Palefacen levyllä Helsinki–Shangri-La
  • Wimme Saaren ja Tapani Rinteen teokset sekä Tuomas Norvion ja Tapani Rinteen sovitukset Wimme-yhtyeen levyllä Mun
  • Kaija Saariahon teos D’om le vrai sens klarinetille ja orkesterille
  • Christel Sundbergin teokset Chisun levyllä Vapaa ja yksin
  • Vilma Timosen sävellykset ja Vilma Timosen, Ari-Pekka Anttilan, Mikko Hassisen ja Topi Korhosen sovitukset Vilma Timonen Quartetin levyllä Forward

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Jukka Haarma (pj.)
  • Paula Vesala
  • John Storgårds

Esiraadin jäsenet:

  • Tuuli Saarakkala (pj.)
  • Kristiina Ilmonen
  • Kimmo Korhonen
  • Viljami Puustinen
  • Pekka Ruuska
  • Petri Silas
  • Caterina Stenius

Teosto-palkinnot 2009-03

Voittajateokset: Magnus Lindberg – Graffiti ja PMMP – Veden varaan

Kaikki ehdokkaat:

  • Verneri Pohjolan teokset albumilla Aurora
  • Magnus Lindbergin sävellys Graffiti kamarikuorolle ja orkesterille
  • Jori Sjöroosin sävellykset, Paula Vesalan ja Mira Luotin sanoitukset ja Sjöroosin, Vesalan ja Luotin sovitukset PMMP-yhtyeen albumilla Veden varaan
  • Tapani Länsiön sävellys Elämän lauluja -orkesterilaulusarjaan baritonille ja orkesterille
  • Terhi Kokkosen sanoitukset, Joel Melasniemen sävellykset ja Scandinavian Music Group -yhtyeen sovitukset Scandinavian Music Groupin albumilla Palatkaa Pariisiin
  • Esa Holopaisen, Santeri Kallion, Tomi Koivusaaren ja Tomi Joutsenen sävellykset ja Amorphis-yhtyeen sovitukset albumilla Skyforger

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Pekka Gronow (pj.)
  • Asa
  • Vesa Sirén

Esiraadin jäsenet:

  • Tuuli Saarakkala (pj.)
  • Kimmo Korhonen
  • Riku Mattila
  • Viljami Puustinen
  • Petri Silas
  • Caterina Stenius
  • Mika Virkkala

Voittajateos: Asa – Loppuasukas

Kaikki ehdokkaat:

  • Kauko Röyhkän ja Riku Mattilan sävellykset, sanoitukset ja sovitukset levyllä Kauko Röyhkä
  • Riku Mattila, Eero Turkan, Eero Grundströmin ja Jouko Kyhälän sävellykset ja sovitukset teokset Sväng-yhtyeen levyllä Jarruta
  • Asan ja tekijäryhmän teokset levyllä Loppuasukas
  • Markku Lepistön ja Pekka Lehden sävellykset levyllä Helsinki
  • Markus Fageruddin musiikki oopperassa Seitsemän koiraveljestä
  • Aulis Sallisen säveltämä konsertto klarinetille, alttoviululle ja kamariorkesterille, op. 91
  • Perttu Haapasen sävellys Ladies Room, sopraanolle ja kamariorkesterille
  • Jukka Perkon, Teemu Viinikaisen ja Severi Pyysalon sovitukset Maan korvessa -levyllä
  • Tsuumi Sound System -yhtyeen teokset levyllä Hotas

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Heikki Laitinen (pj.)
  • Jonna Tervomaa
  • Heikki Valsta

Esiraadin jäsenet:

  • Pekka Nissilä (pj.)
  • Jaana-Maria Jukkara
  • Lasse Kurki
  • Ilkka Mattila
  • Osmo Tapio Räihälä
  • Paula Vesala
  • Mika Virkkala

Voittajateokset: Jonna Tervomaa – Parempi loppu ja Olli Kortekankaan musiikki oopperassa Isän tyttö

Kaikki ehdokkaat:

  • Jori Sjöroosin sävellykset ja Paula Vesalan sekä Mira Luotin sanoitukset PMMP-yhtyeen levyllä Leskiäidin tyttäret
  • Eero Hämeenniemen säveltämä 4. sinfonia
  • Pekka Pohjolan sävellykset Viekkaan veisu ja Tiia
  • Jonna Tervomaan sanoitukset ja sävellykset sekä Jussi Jaakonahon sävellykset Jonna Tervomaan levyllä Parempi loppu
  • Kerkko Koskisen sävellys ja sovitus teoksessa Agatha
  • Mikko Kuustosen ja Esa Kaartamon sävellykset ja Mikko Kuustosen sanoitukset levyllä Hietaniemi
  • Olli Kortekankaan musiikki oopperassa Isän tyttö

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Esa Nieminen (pj.)
  • Janne Haavisto
  • Kimmo Hakola

Esiraadin jäsenet:

  • Pekka Nissilä (pj.)
  • Sari Kaasinen
  • Lasse Kurki
  • Ilkka Mattila
  • Annamaija Saarela
  • Jorma Toiviainen
  • Heikki Valsta

Voittajateokset: Sampo Haapamäki – Kirjo ja Marzi Nyman – Marzi ja

Kaikki ehdokkaat:

  • Egotrippi-yhtyeen teokset levyllä Vielä koittaa uusi aika
  • Sampo Haapamäen teos Kirjo
  • Tuure Kilpeläisen teokset levyllä Kysymyksiä sudelle
  • Olli Kortekankaan musiikki oopperassa Messenius ja Lucia
  • Jukka Linkolan musiikki ja Sami Parkkisen libretto lastenoopperassa Hui kauhistus!
  • Marzi Nymanin teokset levyllä Marzi
  • Esa Pulliaisen sovitukset Agents-yhtyeen levyllä …Is All Right
  • Kaija Saariahon musiikki oopperassa Adriana Mater
  • Von Hertzen Brothers -yhtyeen teokset levyllä Approach

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Esa Nieminen (pj.)
  • Mari Kiviniemi
  • Veli-Matti Puumala

Esiraadin jäsenet:

  • Jussi Raittinen (pj.)
  • Kimmo Hakola
  • Annamaija Saarela
  • Axa Sorjanen
  • Sinikka Svärd
  • Ilkka Vainio
  • Heikki Valsta

Voittajateokset: Veli-Matti Puumala – Seeds of Time ja Tuomari Nurmio & Alamaailman vasarat – Kinaporin kalifaatti

Kaikki ehdokkaat:

  • Iro Haarlan ja Ulf Krokforsin teokset Loco Motife -yhtyeelle levyllä Penguin Beguine
  • Tuomas Kallion ja Five Corners Quintet -yhtyeen jäsenten teokset levyllä Chasin’ the Jazz Gone By
  • Ville Ojasen teokset levyllä Rautavaara
  • Jukka Perkon, Severi Pyysalon ja Teemu Viinikaisen teokset levyllä Kuunnelmia
  • Veli-Matti Puumalan pianokonsertto Seeds of Time
  • Redraman eli Lasse Mellbergin teokset levyllä Street Music
  • Sirkka-Liisa Sassin sanoitukset Anneli Saariston levyllä Kaksi sielua
  • Max Savikankaan ääni-installaatio Vasara, alasin, jalustin Näkövammaisten palvelu- ja toimintakeskus Iiriksessä
  • Tuomari Nurmion teokset levyllä Tuomari Nurmio & Alamaailman vasarat: Kinaporin kalifaatti

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Gustav Djupsjöbacka (pj.)
  • Verneri Pohjola
  • Anni Sinnemäki

Esiraadin jäsenet:

  • Jussi Raittinen (pj.)
  • Mikko Aaltonen
  • Jyrki Heiskanen
  • Jukka Isopuro
  • Markus Partanen
  • Aila Sauramo
  • Sinikka Svärd

Voittajateokset: Jukka Tiensuu – Umori ja Ilmiliekki Quartet – March of the Alpha Males

Kaikki ehdokkaat:

  • Doina Klezmer -yhtyeen sovitukset levyllä Nomada
  • Tuomas Holopaisen teokset Nightwish-yhtyeen levyllä Once
  • Ilmiliekki-yhtyeen teokset levyllä March of the Alpha Males
  • Arto Järvelän teokset levyllä Far In
  • Jouni Kaipaisen 3. sinfonia
  • Jaakko Kuusiston teos Koirien Kalevala
  • Jarkko Martikaisen sanoitukset levyllä Mierolainen
  • Teppo Mäkysen teokset Teddy Rok Seven -yhtyeen levyllä
  • The Rasmus -yhtyeen teokset levyllä Dead Letters
  • Jarmo Saaren teokset levyllä Solu
  • Jukka Tiensuun teos Umori

Voittajateokset: Maija Vilkkumaa – Ei, Kimmo Pohjonen – Kalmuk ja Kimmo Hakola – Le Sacrifice

Kaikki ehdokkaat:

  • Kalevi Aho: Luosto-sinfonia (sinfonia nro 12)
  • Don Johnson Big Band: Breaking Daylight
  • Kimmo Hakola: Le Sacrifice
  • Maria Kalaniemi: Viimeinen maa
  • Jukka Linkola: Astoria-musikaali
  • Jarkko Martikainen: sanoitukset YUP-yhtyeen levyllä Leppymättömät
  • Kimmo Pohjonen: Kalmuk
  • Arttu Takalo: When I Fall
  • Jukka Tiensuu: Mind -konsertto pianolle ja orkesterille
  • Maija Vilkkumaa: Ei
  • A.W. Yrjänä: Aion

Varsinaisen raadin jäsenet:

  • Pekka Vapaavuori (pj.)
  • Marjatta Leppänen
  • Juha Siltanen

Esiraadin jäsenet:

  • Jukka Virtanen (pj.)
  • Pekka Hako
  • Harri Kuusisaari
  • Pirkko Kotirinta
  • Wemppa Koivumäki
  • Juhani Merimaa
  • Katja Ståhl
Jaa somessa
Annathan meille palautetta!

Kehitämme verkkosivujamme ja otamme mielellämme vastaan palautetta. Vastaaminen onnistuu nopeasti!

Evästeet Teoston verkkosivustolla

Eväste on pieni tekstitiedosto, joka tallentuu tietokoneellesi tai muulle laitteellesi ja tallentaa tietoa käynnistäsi Verkkosivustolla. Evästeiden avulla Teosto parantaa palveluidensa käytettävyyttä.

Evästeillä kerättyjä tietoja ei lähtökohtaisesti yhdistetä tunnistettuun henkilöön liittyviin henkilötietoihin, mutta jotkut evästeillä kerättävät tiedot saattavat olla välillisesti yhdistettävissä tunnistettuun henkilöön liittyviin henkilötietoihin.

Lue lisää tietosuojalausekkeestamme ja evästeselosteestamme.

Evästekategoriat
Välttämättömät evästeet

Nämä evästeet ovat välttämättömiä verkkosivustomme saatavuuden varmistamiseksi. Ne esimerkiksi lataavat osan verkkosivustomme toiminnoista etukäteen nopeuttaakseen verkkosivuston latautumista. Välttämättömiä evästeitä käytetään myös valitsemiesi asetusten määrittämiseen ja muistamiseen. Voit kieltää välttämättömien evästeiden käytön selainasetuksissasi, mutta huomioithan, etteivät verkkosivuston kaikki toiminnot ja osat sen jälkeen toimi välttämättä kunnolla.
Lisätietoja evästeistä

Analytiikkaevästeet

Käytämme analytiikkaevästeitä kehittääksemme verkkosivustomme toimintaa. Analytiikkaevästeillä kerätään tietoa muun muassa siitä, miten käyttäjät käyttävät verkkosivustoamme ja miten he navigoivat verkkosivuston eri välilehtien välillä. Tietoja käytetään lähtökohtaisesti anonyymissä muodossa.
Lisätietoa: tietosuojalauseke ja evästeseloste

Toiminnalliset evästeet

Toiminnallisten evästeiden avulla voimme tarjota verkkosivustollamme erilaisia toimintoja, kuten soittolistoja ja reaaliaikaisen chatin. Jos kiellät toiminnallisten evästeiden käytön, osa tai kaikki näistä toiminnoista ei välttämättä toimi oikein.
Lisätietoa evästeistä

Markkinointievästeet

Markkinointievästeet auttavat meitä räätälöimään markkinointia ja tarjoamaan verkkosivustomme käyttäjille tulevaisuudessa yksilöllisempiä palveluita. Keräämme markkinointievästeiden avulla tietoja esimerkiksi käyttäjän käyttäytymisestä ja mieltymyksistä verkkosivustollamme.
Lisätietoa evästeistä

Käytämme sivustolla omia ja kolmannen osapuolten evästeitä sivuston välttämättömiin toimintoihin, analyyseihin ja seurataksemme palveluiden käyttöä sekä parhaan mahdollisen käyttökokemuksen ja yksilöllisempien palveluiden tarjoamiseksi. Voit hyväksyä kaikki evästeet painamalla ”hyväksy kaikki” tai muokata evästeasetuksia painamalla ”vaihda evästeasetuksia”. Lue lisää evästeistämme.