Skip to content
Teosto
Kontakta oss

Rapporteringstjänsten för Evenemangslicens förnyas i slutet av 2025

12.11.2025

Teostos webbtjänst för musikanvändare förnyas delvis under november–december 2025. I fortsättningen blir det smidigare att rapportera musikanvändning och deltagaruppgifter för evenemang som ordnas med Evenemangslicens.

Webbtjänsten för kunder med Evenemangslicens förnyas under november–december 2025. Framöver rapporteras uppgifter som påverkar faktureringen av evenemang som ordnas med Evenemangslicens i den nya delen av Teostos nättjänst.

Uppgifter som påverkar faktureringen är typ(er) av musikanvändning, om evenemanget är avgiftsbelagt, biljettintäkter samt antalet besökare.

Förnyelsen medför ett kort driftavbrott i nättjänsten, och den exakta tidpunkten meddelas på webbtjänstens startsida.

Tjänsten uppdateras automatiskt för alla kunder med Evenemangslicens, och kunderna behöver inte vidta några särskilda åtgärder för att börja använda den nya tjänsten.

Ny, modernare och tydligare layout – tjänsten vägleder dig genom rapporteringen

Förnyelsen av rapporteringstjänsten för Evenemangslicens är en del av Teostos projekt för modernisering av webbtjänsten. Eftersom tjänsten är omfattande och det finns många olika användningskontexter, genomförs förnyelsen i etapper. Därför kan vissa kunder tillfälligt använda både den gamla och den nya webbtjänsten, som har olika vyer.

Den förnyade tjänsten för Evenemangslicens är tydligare och mer logisk än den gamla tjänsten. Rapporteringstjänsten är också utformad för att vägleda användaren genom hela processen.

Liksom tidigare kommer tjänsten endast att vara tillgänglig på finska. Vi undersöker möjligheten att lansera en svensk version av tjänsten. Du hittar skärmdumpar och exempel på användningsfall (på finska) på vår finska webbplats.

Share on social media