
Sanna Salmenkallio: ”Osa ammattitaitoa on, että ymmärtää speksit”
Sanna Salmenkallio on palkittu elokuva- ja teatterisäveltäjä. Teoston Säv. San. Sov. -podcastissa hän kertoo, pitkästä urastaan elokuvien, tanssin ja teatterin parissa.
Sanna Salmenkallio tekee kansainvälistä uraa elokuvasäveltäjänä. Hänet on palkittu muun muassa neljällä Jussi-palkinnolla, pohjoismaisella Harpa-elokuvapalkinnolla sekä Kulttuurin Suomi-palkinnolla. Hän työskentelee myös muun muassa näytelmien ja tanssiteosten äänisuunnittelijana sekä tekee musiikkia yhdessä irakilaistaustaisen Ali Saadin kanssa.
Ura on ollut monipuolinen. Jo parikymppisenä Sibelius-Akatemian opiskelijana hän hyppäsi ”Sielun veljien keikkabussista soittamaan Schubertia”. Salmenkallio on opiskellut myös Kuvataideakatemiassa sekä Teatterikorkeakoulussa. Lisäksi hän on tehnyt kymmenen vuotta projekteja Porttiteatterissa, vapautuvien vankien ja ammattitaiteilijoiden yhteisöteatterissa.
Pitkään uraan mahtuu sekä sävellyksiä sinfoniaorkesterille että teoksia ”kengännauhabudjetilla”.
”Osa ammattitaitoa on, että ymmärtää speksit.”
Musiikki räätälöidään elokuvaan tai muuhun teokseen alusta asti
Salmenkallio kertoo tyypillisestä prosessista esimerkiksi elokuvasäveltämisen tai tanssiteoksen säveltämisen ja äänisuunnittelun osalta. Yleensä Salmenkallioon otetaan yhteyttä ja häntä pyydetään mukaan projektiin. Tämä tapahtuu usein niin aikaisin, että hän pääsee suunnittelemaan teoksen kokonaisestetiikkaa yhdessä ohjaajan tai koreografin kanssa.
”En siis vain sävellä kotona ja tuo paikalle nuotteja.”
Erityisen paljon Salmenkallio on tehnyt työtä Virpi Suutarin ja Pirjo Honkasalon kanssa. Heitä Salmenkallio kutsuu ystävikseen. Kaikki ulkomaiset ohjaajat eivät voi olla yhtä läheisiä. Työskentelyyn heidän kanssaan Salmenkalliolla on selkeä ohje itselleen:
”Täytyy olla hirveän selkeä.”
Haastattelijana pitkän linjan musiikkitoimittaja Pasi Kostiainen.