Siirry sisältöön
Johanna Laitinen
Kirjoittaja: Johanna Laitinen
Kuvat: Jussi Helttunen

Mioko Yokoyama ja DJ Kridlokk: näin Teosto-palkinto vaikutti musiikkiuraan

Vuoden 2025 Teosto-palkinnon voittivat Mioko Yokoyaman sävellys Mineralization ja Kristo Laantin teokset DJ Kridlokkin levyllä Hai. Palkinnon kokonaissumma 40 000 euroa jaettiin tasan teosten tekijöiden kesken. Palkinnolla on ollut tunnetusti saajilleen julkisuusarvoa, mutta mitä Laanti ja Yokoyama ajattelevat palkinnostaan nyt, puolen vuoden jälkeen?

DJ Kridlokk eli Kristo Laanti on suomalaisen hiphopin omaleimainen uudistaja, jonka yhdeksäs sooloalbumi Hai nosti hänet jälleen genrensä huipulle. Hai sai ylistäviä kriitikkoarvioita, ja sitä on kutsuttu jopa yhdeksi suomirapin merkkiteoksista. Albumin kantavana teemana kulkevat vesi ja meren syvyys, jotka ovat vertauskuvia urbaanille yksinäisyydelle.

Laanti on musiikintekijänä tunnettu pedantista otteestaan ja kiinnostuksestaan jokaiseen musiikin osa-alueeseen. Vaikka hänet tunnetaankin runsaista yhteistöistään ja hiphop-genreen olennaisena osana kuuluvista ”fiiteistään”, oli Hain tekeminen täysin yksin tietoinen valinta. Laantin käsialaa ovat kaikki teoksen työvaiheet sanoituksista biitteihin ja jopa miksaukseen asti, masterointia ja levynkansia lukuun ottamatta.

”Olen aiemminkin tehnyt sooloprojektit yksin, mutta tällä kertaa yksinäisyysteema sopi erityisen hyvin myös levyn temaattiseen sisältöön. Yksinäisyys voi muuttaa ihmistä ja hänen suhdettaan maailmaan – tästä levy kertoo.”

Teosto-palkinnon saaminen tuntui DJ Kridlokkista hyvin yllättävältä, mutta kuitenkin merkitykselliseltä.

”Olen vähän sellainen itseoppinut tekijä, enkä ole käynyt musiikkikouluja. Siksi institutionaalinen tunnustus tuntuu erityisen hyvältä.”

Palkintoraha on tuonut myös konkreettista taloudellista turvaa uuden taiteen tekemiseen.

”Se on antanut taloudellista vakautta. Teosto-palkinto on mahdollistanut sen, ettei ole tarvinnut miettiä vähään aikaan musiikin markkinapotentiaalia, vaan on voinut keskittyä taiteen tekemiseen.”

Tulevaisuuden suunnitelmat seuraavan levyn julkaisemisen suhteen ovat Laantilla avoinna. Luova työ on hänelle pitkä prosessi, jossa ideat kypsyvät hitaasti – jopa vuosien ajan. Hain kohdalla luova prosessi kesti jopa neljä vuotta.

”Ei ole juuri nyt mitään tarkkaa suunnitelmaa, mutta uutta musiikkia syntyy muutenkin koko ajan. En tiedä, julkaisenko kaikkea, mutta tekeminen jatkuu varmasti. Voi olla, että konkreettinen työ biisien kasaamisessa vie vain puoli vuotta, mutta taustalla on usein vuosien ajattelutyö.”

Musiikkia syntyy kuitenkin vain niin, että sitä tekee. Uusimmat DJ Kridlokk -julkaisut Hain jälkeen ovat olleet suomirapille tyypillisiä ”fiittejä”: Rekamin ja Will-Jamin kanssa tehty biisi Parikymppisii* huhtikuussa sekä vierailu Krison ENKKUDEMO**-biisillä elokuussa 2025.

”Taiteen tekeminen on lopulta itselleni vain oman olemassaolon manifestointia. Inspiraatio ei ole mystinen voima, vaan syntyy tekemällä.”

Mioko Yokoyama sai uralleen poikkeuksellisen nosteen

Japanilaislähtöinen Mioko Yokoyama on helsinkiläinen säveltäjä, joka on opiskellut sävellystä Tokiossa ja Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa. Teosto-palkittu kvartettoteos Mineralization syntyi Uusinta Ensemblen tilauksesta ja kantaesitettiin Musiikkitalossa helmikuussa 2024. Mineralization rakentuu ”kuin kokoelmasta pieniä kristalleja”, ja Teosto-palkinnon tuomariston mukaan teoksessa on myös taidemusiikille harvinaista huumoria.

Yokoyama kertoo, että Suomeen muuttaminen oli hänen säveltäjäidentiteetilleen tärkeä murros. Hän kertoo olevansa puolen vuoden jälkeenkin kiitollinen ja häkeltynyt saamastaan suuresta tunnustuksesta.

”Olin todella yllättynyt. Kun sain puhelun Teosto-palkinnosta, ensimmäinen reaktioni oli kiittää japaniksi – en edes huomannut sitä itse!”, hän naurahtaa.

Yokoyama kokee, että palkinto on ollut erityisen merkityksellinen juuri hänelle maahanmuuttajana, koska hän ei ole pystynyt muodostamaan samanlaisia taidemusiikin verkostoja kuin monet lapsesta asti maassa asuneet, samoissa piireissä vaikuttaneet ja musiikkiopistoissa opiskelleet taiteilijat.

Olen ollut pitkään vähän ulkopuolinen, mutta nyt tuntuu, että olen saanut palkinnon myötä jalansijaa.

Palkinnon jälkeen Yokoyama on saanut lisää näkyvyyttä ja tunnustusta. Esimerkiksi Taiteen edistämiskeskus myönsi hänelle tänä syksynä vuoden mittaisen työskentelyapurahan.

”Tämä on ensimmäinen kerta, kun sain Taikesta apurahan. Luulen, että Teosto-palkinnolla on ollut merkitystä asiaan. Olen asiasta todella iloinen ja kiitollinen.”

Tulevaisuudessa hän aikoo jatkaa aktiivisesti uuden musiikin säveltämistä. Tällä hetkellä työn alla on tilausteos Kaaos Ensemblelle eli huilulle, saksofonille, kitaralle ja lyömäsoittimille. Inspiraationa teokselle on jälleen Mineralizationin tapaan fysikaalinen ilmiö: kaaosteoria.  Teos kantaesitetään Helsingissä 8.3.2026.

”En ole fysiikan asiantuntija, mutta haluan sisällyttää teokseen ajatukset siitä, kuinka pienet muutokset voivat johtaa suuriin seurauksiin ja kuinka tulevaisuus on pohjimmiltaan arvaamaton.”

Mioko Yokoyama toivoo, että yhä useampi kuulija löytäisi tiensä myös nykymusiikin pariin.

”On tärkeää ymmärtää, että kaikki eivät rakastu taidemusiikkiin heti – tarvitaan pieniä askelia ja erityisesti aikaa.”


*Parikymppisii. Säv. & san. Kristo Laanti, Lauri Moilanen, Lauri Pihlman, Viljami Mononen.
** ENKKUDEMO. Säv. & san. Kristian Pienimäki, Kristo Laanti, Lassi Kähärä, Tommi Liikka.

Teosto-palkinto juhlii rohkeita, omaperäisiä ja innovatiivisia sävelteoksia

Teosto-palkinto on yksi Pohjoismaiden suurimmista, vuosittain jaettavista taidepalkinnoista. Teosto-palkinnon saajat valitsee riippumaton asiantuntijaraati, ja palkintosumma (40 000 euroa) jaetaan 1-4 voittajateoksen kesken. Palkinto on musiikkityylistä riippumaton, ja se on saanut arvostetun aseman suomalaisessa musiikkikentässä.

Myös yleisö voi ehdottaa suosikkejaan esiraadin kuunneltavaksi kalenterivuoden aikana julkaistuista kotimaisista sävelteoksista. Ehdota Teosto-palkintoehdokasta täältä.

Seuraavan kerran Teosto-palkinto jaetaan huhtikuussa 2026.

Lue lisää Teosto-palkinnosta

Jaa somessa
Lue lisää